Wprowadzenie
Co by było, gdyby ludzie żyli bez żadnych zasad? Właściwie trudno to sobie nawet wyobrazić. Czy tym właśnie byłby chaos?
Prawo istnieje tak długo, jak długo istnieje ludzkość. Pisane, czy niepisane, stanowi wyznacznik tego, jak należy postępować, czego natomiast robić się nie powinno. Można powiedzieć, że obok moralności stanowi drugi drogowskaz prowadzący człowieka przez jego życie. Jest to jednak zawiła dziedzina, która jak żadna inna wymaga specjalistów. Bo przecież w życiu nie zawsze jest tak, że wszystko jest białe albo czarne. Kto więc zajmuje się rozróżnianiem odcieni szarości, jakie czasem spowijają życie człowieka? Nikt inny jak adwokat.
O pochodzeniu
Warto poznać bliżej pochodzenie samego słowa „adwokat”, ponieważ nic lepiej nie zobrazuje roli tego zawodu. Adwokat to z łaciny advocatus, co z kolei pochodzi od advocare, czyli wzywać na pomoc. Właściwie wszystko jest już jasne. Rolą przedstawicieli tego zawodu jest pomoc w udzielaniu szeroko pojętych porad prawnych.
Dobry adwokat
Każdy, kto miał choć trochę styczności z aktami prawnymi lub brał udział w jakiejkolwiek sprawie sądowej wie, że nie są to łatwe zagadnienia. Dlatego właśnie dobry adwokat musi nie tylko spędzić wiele godzin na nauce, rozwiązywaniu kazusów, czytaniu wszelakich ustaw czy rozporządzeń zanim w ogóle rozpocznie pracę w tym zawodzie – musi przede wszystkim charakteryzować się inteligencją i umiejętnością zastosowania w życiu tego, czego dowiedział się z książek. Nie można też zapomnieć o tym, że musi cały czas odświeżać swoją wiedzę i na bieżąco śledzić zmiany, jakie zachodzą w świecie legislacji, szczególnie w tym zakresie, który jest jego specjalizacją.
Ciężki chleb
Ale zawód adwokata to nie tylko trud związany z ogromną ilością wiedzy, jaką trzeba sobie przyswoić. To przede wszystkim możliwość narażenia siebie na konflikt moralny. Nie zawsze przecież klient będzie niewinny. Czasami nawet będzie winny i wcale nie będzie żałował tego, co zrobił.
Olsztyn, początek 2017 roku. Do sądu trafia sprawa zabójstwa kilkumiesięcznego dziecka. Sprawcą jest matka niemowlęcia. To jedne z najtrudniejszych spraw, kiedy zadaniem adwokata jest walka o jak najniższy wyrok dla kogoś, kto z zimną krwią pozbawił życia niewinne ludzkie istnienie.
Takich spraw jak tak, którą żył wówczas cały Olsztyn, zwłaszcza po umorzeniu śledztwa przeciwko kobiecie, jest wiele. Pełnomocnictwo w nich może wymagać wiele samozaparcia od zajmujących się nimi adwokatów. Ale to, co sprawia, że ten zawód nie jest łatwy i wymaga od wykonującego szczególnie silnej woli jest też możliwość stania się ofiarą próby przekupstwa.
Prawo za pieniądze
Wydawać by się mogło, że na oferty łapówek bardziej narażeni są ci, których zadaniem jest wskazać winę. Jednakże w przypadku adwokatów-obrońców może dojść do próby przekupienia w zamian za niepodejmowanie próby obrony osoby oskarżonej. Adwokaci, którzy zajmują się poradami prawnymi mogą być narażeni na oferty łapówek w zamian za udzielenie złej porady lub zaniechanie odpowiednich działań w sprawach konkretnych klientów.
Zakończenie
Patrząc chociażby na sprawę, jaka rozegrała się w mieście Olsztyn, na ilość pracy własnej, jaką potencjalny kandydat na adwokata musi włożyć, zanim w ogóle obejmie wymarzone stanowisko oraz ilość i tempo zmian, jakie zachodzą we wszystkich dziedzinach prawa można stwierdzić, że nie jest to łatwa profesja, a poważanie społeczne, jakim cieszą się prawnicy jest całkowicie uzasadnione. Czy jest jakaś recepta na wybór dobrego adwokata? Cóż. Ile osób, tyle opinii, ale zanim rozpocznie się współpracę z konkretnym znawcą prawa warto zapoznać się z opiniami na jego temat, ważnym jest też wybór doradcy, który specjalizuje się w konkretnej, interesującej potencjalnego klienta gałęzi prawa.